What-Is-Brand-Visual-Identity

هویت بصری چیست؟

هویت بصری چیست و چه اهمیتی دارد؟

هر از گاه دیده می شود تعریف مشترک بین برند، برندینگ و هویت بصری ارائه می شود که این موضوع به کلی اشتباه است. دقت داشته باشید هریک از موارد فوق تعاریف متفاوتی دارند و هر کدام مفاهیمی قابل تفکیک از یکدیگرند همچنین هر سه مورد دارای المان های جداگانه ای هستند که در دیده شدن برند و تاثیرگذاری آن تاثیر بسزایی دارند. برند به معنای درکی است که جامعه و حتی دنیا از یک سازمان یا شرکت دارد. در کنار برند ، مفهوم برندینگ به معنای فعالیت هایی است که برند یک سازمان را شکل می دهد. و در نهایت هویت بصری تمامی عناصر برند را پوشش می دهد که برند با آن ها ایجاد شده است و باعث می شود مشتری تصویر سازی خوبی از سازمان و برند در ذهن ود داشته باشد.

با توجه به تعریف بالا اکنون بهتر می توان تعریف کامل تری از هویت بصری ارائه داد. آنچه را که مخاطب در نگاه اول از یک برند می بیند با کیفیت محصول و خدمات مرتبط می سازد که هویت بصری و یا به اصطلاح (Visual Brand Identity) شکل می گیرد. این هویت هرچقدر قدرتمند باشد وفاداری مشتری را افزایش خواهد داد و مجموعه به عنوان یک برند به مخاطب معرفی می شود.

اهمیت هویت بصری در برندینگ چیست؟

سازمان ها از هویت بصری به عنوان ابزاری قدرتمند برای ایجاد تمایز بین خود و رقبا استفاده می کند و از این طریق از مزایای برندینگ در دنیای کسب و کار بهره مند می شوند. اگر به اطراف خود نگاهی دقیق‌ تر کنیم، خواهیم دید که تقریبا هیچ کسب و کار را بدون اسم پیدا نخواهیم کرد. تمام کسب وکارهای موجود در دنیا چه با فعالیت اینترنتی و چه غیر اینترنتی برای خود نام و نشانی انتخاب می کنند. انتخاب نامی منحصر به فرد و اختصاصی برای یک کسب و کار را می توانجزو اولین اقدامات برای طراحی یک هویت برند باشد.

بیشتر بخوانید  فرآیند طراحی لوگو

طبیعتا هیچ کدام از ما دوست نداریم که از جایی خرید و یا خدماتی دریافت کنیم که نام، نشان و به صورت کلی هویتی مشخص ندارد. قطعا این موضوع برای طراحی لوگو ما در زندگی قابل لمس است. ما دوست داریم از برندهای معروف در دنیا خرید کنیم و یا غذاهای بهترین رستوران های زنجیره ای را برای یک بار هم که شده، امتحان کنیم.

هویت بصری چیست

مزیت های استفاده از هویت بصری و تاثیر آن بر کسب و کار

 • انتقال صحیح پیام سازمان به کاربران
 • اعتماد کاربران را به سادگی جذب می کند.
 • افزایش اعتبار در محیط کسب و کار
 • افزایش حس وفاداری و شناخت کاربران به برند
 • بهبود تجربه کاربری (UX)

در واقع برای این که بتوانیم از مزایای برندینگ  استفاده کنیم و در این مسیر موفق شویم باید قبل از هر چیزی به خوبی با دغدغه ها و نیازهای مشتریان خود آشنا شویم. یک سازمان تنها زمانی می تواند از مزایای برندینگ به خوبی استفاده کند که هویت برند خود را متناسب با مخاطب خود طراحی نماید.

مهم ترین اقلام هویت بصری برند 

مهم ترین عناصر هویت یک برند شامل:

 • لوگو: نمادی از کل هویت و برند)
 • طراحی لوازم التحریر: سربرگ، کارت ویزیت، پاکت و …
 • ابزارهای بازاریابی: بروشور ، بروشور ، کتاب ، وب سایت …
 • محصولات و بسته بندی: بسته بندی خاص و شیک برای محصولات
 • طراحی لباس: لباس‌ هایی فرم مشترک که توسط کارمندان پوشیده می‌ شود.
 • طراحی داخلی و خارجی: دکوراسیون محیط کار متناسب با رنگ سازمانی و طرح لوگو

بنابراین تمام عناصر هویت بصری به منظور ایجاد یک تصویر واحد در ذهن کاربران یک کسب و کار طراحی می‌ شوند. استفاده از این ابزارها در تکنیک های دیجیتال مارکتینگ نیز بسیار مفید واقع خواهد بود.

تاثیر تعیین رنگ های سازمانی در یک هویت بصری چیست؟

 در گذشته انتخاب رنگ های سازمانی در برندسازی کسب و کار ها اهمیتی نداشت، اما در حال حاضر طراحان و افراد صاحب نظر در این زمینه معتقدند که تاثیر رنگ‌ ها بر بیننده اگر بیشتر از یک لوگوی چشم نواز نباشد، کمتر از آن هم نیز نیست. اگر به بزرگترین برندها و استارتاپ های اطراف خود نگاه کنید، می بینید که یکی از مهمترین عواملی که آن ها را از سایر رقبا ماندگارتر می کند، استفاده از رنگ هایی سازمانی در طراحی ها و تبلیغات خود است.

بیشتر بخوانید  مراحل ثبت برند

مثلا در فضای ارتباطات زمانی که به رنگ زرد اشاره ای شود، ناخودآگاه ذهن ما به سمت اپراتور ایرانسل جذب می شود. پس با انتخاب و استفاده از یک رنگ سازمانی مناسب، می توانیم ناخودآگاه مخاطبان خود را تحت تاثیر قرار دهیم. برای انتخاب یک رنگ سازمانی مناسب، باید از رنگ هایی استفاده کنیم که ارزش ها، شعارها و خدمات ما را به دیگران القا کنند. شاید با خودتان بپرسید که آیا یک رنگ می تواند پیام، شعار و یا خدمات یک سازمان را به دیگران انتقال دهد! در جواب این سوال باید گفت بله.(تاثیر هویت بصری)

زیرا رنگ ها قادرند مفاهیم زیادی را منتقل کنند. مثلا اگر رنگ سفید را به شما نشان دهند، به صورت ناخودآگاه به یاد صلح، امید، آرامش و سایر مفاهیم مرتبط خواهید افتاد. در علم روانشناسی این حقیقت به اثبات رسیده است که هر رنگی می تواند تاثیر به خصوصی در روحیات و احساسات افراد بگذارد. بعضی از رنگ ها قادرند در مخاطبان احساس اطمینان و وفاداری را افزایش دهند و بعضی دیگر می توانند باعث ناامیدی و یا بی تفاوتی آن ها شوند.

پایه های مهم شکل گیری هویت بصری

 • فونت ها
 • انتخاب رنگ

 • فرم و شکل لوگو

 • ایمیل و طراحی سایت

 • کارت ویزیت و طراحی بسته بندی

 • طراحی هویت بصری در ظریف گرافیک

 

هویت بصری

تاثیر طراحی لوگو در هویت بصری 

طراحی لوگو برای یک کسب و کار یکی از تاثیرگذارترین راه های ثبت تصویر در ذهن مخاطب می باشد. لوگو یا آرم در واقع نمادی از برند شماست که کسب و کار شما را از سایر رقبایش متمایز می کند. لوگو  طراحی شده می تواند تنها یک تصویر یا متن و یا ترکیبی از هر دو آن ها باشد. اما دوباره تاکید می کنیم که منحصر بفرد بودن لوگو عاملی بسیار مهم در دیده شدن برند شما می باشد. طراحان بر این اعتقادند که هر چه لوگوی یک سازمان ساده تر باشد، به یاد ماندنی‌، قابل تشخیص و طراحی لوگو منظوره خواهد بود. همچنین باید به این نکته توجه داشت که لوگو باید بتواند ارزش های مختلف یک کسب و کار به نمایش بگذارد.

بیشتر بخوانید  فرآیند طراحی لوگو در یزد

تفاوت لوگو و هویت بصری چیست؟

بسیاری از افراد تفاوت میان هویت ، برند و لوگو را نمی‌ دانند و یا نمی‌توانند برای هر یک از آن‌ ها مرز مشخصی در نظر بگیرند. قبل از هر چیز باید بدانید که لوگو، برند و هویت سازمانی شما نیست. همچنین طراحی لوگو، طراحی هویت بصری و نام تجاری طراحی لوگو نقش های متفاوتی در کسب و کار شما دارند که در کنار هم یک هدف را دنبال می‌کنند. این هدف چیزی جز ایجاد یک تصویر واحد و مشخص در ذهن مخاطبان شما نیست.

بنابراین یک بار برای همیشه با تعریف هویت بصری، لوگو و برند آشنا می شویم و مرز مشخصی برای هر کدام از آن ها در ذهنمان ایجاد می کنیم:

 • برند: همان ایده‌ یا تصویری است که افراد در هنگام فکر کردن در مورد یک محصول خاص، خدمات و یا فعالیت های یک شرکت در ذهنشان ایجاد می‌شود.
 • هویت بصری: به اجزای ظاهری و ابزارهایی که به ایجاد تصویر و ذهنیت به خصوصی از برند در ذهن افراد کمک می کند، هویت بصری برند می‌گویند.
 • لوگو: لوگو یک نماد گرافیکی است که می‌تواند به صورت علامت، سمبل، نوشتار و یا ترکیبی از این‌ها باشد. لوگو یکی از عناصر این هویت است که تاثیر زیادی در ذهنیت افراد دارد.

افکار خود را به اشتراک گذارید